Spacerkiem przez Stare Miasto w Gdańsku
 
Październik 2016 rok.
Oliwia, Eva, Lily
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...tu, w tej małej restauracyjce o niecodziennym wnętrzu zjemy obiadek...
wchodzimy do "Jacobsen-a"
... niecodzienny wystrój wnetrza!
 
 
... tak, tak! To ja w tej ramie!
 
 
 
 
 
 
to są "murale"
 
 
. . . . a to "Paznokieciarnia" !?
 
 
 
 
 
 
ze Starego Miasta przechodzimy na tereny, gdzie działy się wydarzenia, które zmieniły losy milionów ludzi w Europie... tereny dawnej Stoczni Gdańskiej.
 
"Pomnik Poległych Stoczniowców w 1970 r. - pomnik w postaci trzech krzyży z kotwicami, upamiętniający ofiary wydarzeń Grudnia 1970 i znajdujący się na placu Solidarności w Gdańsku, w pobliżu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, niedaleko miejsca, gdzie padli pierwsi czterej zabici. Został odsłonięty 16 grudnia 1980." - "Pomnik składa się z trzech krzyży, z których każdy waży 36 ton i mierzy 42 metry wysokości. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica o wadze około 2 ton każda. W dolnej części monumentu przewidziano płaskorzeźby ze scenami z życia stoczniowców[2]. Na pomniku został umieszczony cytat z psalmu 29, a także fragment wiersza Który skrzywdziłeś Czesława Miłosza[3]. Krzyże wykonano z płyt ze stali chromoniklowej, kwasoodpornej, kotwice z płyt mosiężnych, a płaskorzeźby z brązu[2]" -.Wikipedia.
 
 
Obok historycznej bramy nr 2 do byłej stoczni zbudowano gmach Europejskiego Centrum Solidarności.
 
 
 
 
 
 
 
 
"Siedziba Centrum o powierzchni 25 349,75 m2 powstała w Gdańsku, w dzielnicy Młyniska, na obszarze Młodego Miasta przy placu Solidarności, w pobliżu Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. Obiekt zajmuje powierzchnię około jednego hektara i posiada 5 pięter oraz podziemny parking o 286 miejscach. Ukończenie budowy nastąpiło rok później w stosunku do tego, co zostało założone podczas podpisywania umowy z firmą Polimex-Mostostal jesienią 2010 roku[1]. Projekt został wybrany drogą konkursu spośród 58 prac. Konkurs architektoniczny wygrał zespół z pracowni Fort z Gdańska, w składzie: Wojciech Targowski, Paweł Czarzasty, Piotr Mazur, Antoni Taraszkiewicz[2]. Koszt budowy wyniósł 231,1 mln zł. Otwarcie nastąpiło 30 sierpnia 2014[3].

Do nowego budynku przygotowano ekspozycję stałą, która w przestrzeni sześciu sal przedstawia współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo. Nad wystawą pracował zespół ECS, a jej aranżacją zajmowało się Studio 1:1, wyłonione na drodze konkursu. Oprócz wystawy stałej w siedzibie Centrum mieści się m.in. archiwum, biblioteka, mediateka, sala wielofunkcyjna. Na parterze budynku, swobodnie dostępnym, znajdzie się całoroczny ogród oraz księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Oprócz Europejskiego Centrum Solidarności w budynku siedziby mają także organizacje pozarządowe."- Wikipedia

 
 
 
 
 
 
 
... idziemy do ECS
 
 
 
 
 
 
Ruchomymi schodami (widoczne są po prawej części zdjęcia) można dostać się do sal wystawowych muzeum ECS. Jednak było tak późno, że nie wpuszczano nas już do tej części. Jak te sale wyglądają można zobaczyć na kilkunastu zdjęciach, które wykonałem w innym czasie ...Zabacz to >>>
 
 
 
 
 
 
 

Tak to było! - Październik 2016 rok.

Czas szybko mija! Wspomnienia pozostają! Dziewczynki stały się zapewne już kobietami... Tymczasem zapanowała PANDEMIA!

Żyjemy w strachu o nasze zdrowie i przyszłość, ale co było przyjemne trzeba często wspominać !!!

 

Wspominal wiekowy Andrzej Kalinowski